POWIAT ŁĘCZYŃSKI
23:132.08.2015

POWIAT ŁĘCZYŃSKI – GOŚCINNE BRZEGI, WIELOBARWNY WYPOCZYNEK, MAGIA MIEJSC

pojezierze

Położony na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego powiat łęczyński stanowi doskonałe miejsce na weekendowy lub urlopowy wypoczynek. Gościnne brzegi rzeki Wieprz oraz jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego zachęcają do różnorodnych form wypoczynku na łonie przyrody, a piękne zakątki sprawiają, że trudno oprzeć się magii oglądanych miejsc.

Centralne położenie sprawia, że powiat stanowi również idealną bazę wypadową do zwiedzania Lublina, Polesia i okolic. Niewątpliwie największe bogactwo powiatu stanowi przyroda. O tym, jak cenne to dziedzictwo, świadczy fakt, że znaczna część powiatu objęta jest różnymi formami ochrony przyrody.Poleski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz Nadwieprzański Park Krajobrazowy są siedliskami wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Urocze zakątki stanowią raj dla osób spragnionych wypoczynku na łonie przyrody. Okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. Liczne jeziora, a także malowniczy przełom Wieprza to doskonałe miejsce dla amatorów kąpieli, żeglarstwa, nurkowania i wędkarstwa. Na terenie powiatu istnieje również możliwość uprawiania sportów powietrznych. Doskonałe warunki do rekreacji znajdą tu również miłośnicy pieszych, rowerowych i samochodowych wycieczek. Wyznaczono i oznakowano dla nich kilka ciekawych tras.

Goszcząc na ziemi łęczyńskiej, nie można bowiem zapomnieć o skarbach kultury. Odnajdziemy tu liczne ślady zgodnego współżycia przedstawicieli wielu narodów i wielu religii: cerkiew, synagogę, piękne kościoły, romantyczne ruiny zamku, pozostałości po dawnych dworach i pałacach. Architekturę sakralną uzupełniają zabytkowe cmentarze i kapliczki znajdujące się w wielu miejscowościach ziemi łęczyńskiej. Na skraju niejednej wsi powitają nas katolickie i prawosławne krzyże. Wydarzenia historyczne, jakie rozgrywały się na tutejszej ziemi, upamiętniają pomniki, kopce i cmentarze wojenne. Są one poświęcone bohaterskim zrywom niepodległościowym, ale też zmaganiom żołnierzy podczas obu wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Miłośników kultury średniowiecza zaprasza Ośrodek Archeologiczny Choina – Horodyszcze w Wólce Bieleckiej.

Turyści mogą zatrzymać się w licznych gospodarstwach agroturystycznych, które oferują nie tylko noclegi w domach gospodarzy, ale również w domkach campingowych oraz odrębnych domach dla wczasowiczów. Swoim gościom zapewniają moc atrakcji m.in.: spływy kajakowe, wędkowanie, korty tenisowe i boiska sportowe, jazdy konne i bryczką, wycieczki rowerowe po malowniczych terenach Poleskiego Parku Narodowego.
Bazę noclegową uzupełniają sezonowe ośrodki wczasowe nad jeziorami oraz hotel w Łęcznej. Na łęczyńskim „Deptaku” czekają na Państwa liczne puby, gdzie można miło spędzić weekendowy wieczór w gronie przyjaciół.

Centralne położenie w woj. lubelskim sprawia, że powiat łęczyński stanowi również idealną bazę wypadową do zwiedzania Polesia i okolic. Niedaleko stąd do pełnego zabytków Lublina, z którym Łęczna posiada bardzo sprawny system komunikacji lokalnej (busy). Zmotoryzowani turyści bez trudu dotrą też do Lubartowa, Kozłówki, Chełma, Włodawy Puław, Nałęczowa, Janowca czy Kazimierza Dolnego.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych powiatu łęczyńskiego oraz okolic znajdą Państwo na naszym portalu w zakładce „Atrakcje turystyczne”  oraz „Muzea, zabytki”, a także w Punkcie Informacji Turystycznej w Łęcznej.

 

 

Lokalne Centrum Informacji Turystycznej w Łęcznej

Starostwo Powiatowe w Łęcznej

al. Jana Pawła II 95a, 21-010 Łęczna

tel. 81/ 752 11 82

http://www.turystyka-pojezierze.pl

Najważniejsze imprezy cykliczne:
maj/ czerwiec – Dni Łęcznej, Biesiada Targowo- Górnicza
czerwiec – Noc Świętojańska – Noc Kupały w Zakrzowie
czerwiec – sierpień – zawody wędkarskie w Ośrodku Sportów Wędkarskich nad jez. Rogóźno
lipiec – Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej
sierpień/ wrzesień – Dożynki Powiatowe